АНАЛІЗ КРИТЕРІЇВ ВРАХУВАННЯ ЗАЛИШКОВИХ СИСТЕМАТИЧНИХ ПОХИБОК У РЕЗУЛЬТАТАХ ПОДВІЙНИХ РІВНОТОЧНИХ ВИМІРЮВАНЬ
DOI:
https://doi.org/10.32347/0130-6014.2019.66.63-74Ключові слова:
теорія похибок вимірів, середня квадратична похибка, систематична похибка, подвійні рівноточні вимірювання, математичне моделювання.Анотація
У роботі розглянуто чутливість різних критеріїв до величин залишкових систематичних похибок у різницях подвійних рівноточних вимірів залежно від законів розподілу різниць та їх кількості у вибірці. За результатами математичного моделювання встановлено, що розглянуті критерії можуть мати різну чутливість до величини середнього значення різниць залежно від кількості різниць у вибірці та закону їх розподілу. Найбільш стабільним й оптимальним з розглянутих критеріїв є нерівність, що регламентує абсолютну величину середнього значення з різниць подвійних вимірів, яка не перевищує однієї п’ятої від середньої квадратичної похибки цих різниць. Встановлено, що цей критерій є стійким до кількості різниць подвійних вимірів у вибірці, закону їх розподілу та потребує найменшої кількості обчислень порівняно з іншими розглянутими критеріями.
Посилання
Voytenko, S. P. (2003). Matematychna obrobka heodezychnykh vymiriv. Teoriya pokhybok vymiriv [Mathematical processing of geodetic measurements. Theory of measurement errors]. Kyiv: KNUBA [in Ukrainian].
Zаzulyak P.М. (2007). Osnovy matematychnoho opratsyuvannya heodezychnykh vymiryuvan [Fundamentals of mathematical processing of geodetic measurements] Lviv: Rastr [in Ukrainian].
Ryabiy, V.A., & Ryabiy, V.V. (2015). Matematychnа obrobka rezulʹtativ podviynykh rivnotochnykh vymiriv [Mathematical treatment of the results of double homogeneous measurements]. Heodeziya, kartohrafiya i aerofotoznimannya - Geodesy, cartography and aerial photography, 81, 74-81 [in Ukrainian].
Otsinka tochnosti za riznytsyamy podviynykh rivnotochnykh vymiriv [Estimation of the accuracy of the differences in double homogeneous measurements]. Retrieved from http: // kaf-gis.kh.ua/72-ocinka-tochnosti-za-riznicyami-podviynih-rivnotochnih-vimiriv [in Ukrainian].
Ryabiy, V.A., & Ryabiy, V.V. (2015). Matematychne opratsyuvannya rezulʹtativ podviynykh nerivnotochnykh vymiriv [Mathematical analysis of the results of double non-uniform measurements] Cuchasni dosyahnennya heodezychnoyi nauky ta vyrobnytstva - Contemporary achievements in geodetic science and production, 1 (29), 33-38 [in Ukrainian].
Viduyev, N.G., & Kondra, G.S. (1969). Veroyatnostno-statisticheskiy analiz pogreshnostey izmereniy [Probabilistic-statistical analysis of measurement errors]. Moskva: Nedra [in Russian].
Zhuchenko A.I., & Yaroshchuk, L. D. (2012). Opratsyuvannya parametriv ta perevirka statystychnykh hipotez. Teoriya ta praktyka roboty z MathCAD, MatLab, MS Excel [Working out parameters and checking statistical hypotheses. The theory and practice of working with MathCAD, MatLab, MS Excel]. Kyiv: NTUU "KPI" [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються науково-технічному збірнику "Інженерна геодезія", погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають збірнику право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у збірнику "Інженерна геодезія".
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у збірнику "Інженерна геодезія".
- Політика збірника дає згоду і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Авторське право на публікацію залишається за авторами. За достовірність викладених фактів, цитат та інших відомостей відповідальність несе автор.
Автори можуть використовувати власні матеріали у інших виданнях за умови посилання на збірник "Інженерна геодезія" як на місце першої публікації та на Київський національний уніврситет будівництва і архітектури" як на Видавця.